Otworzę sklep i będę sprzedawać – tak myśli codziennie mnóstwo osób, które w dość gorączkowym trybie poszukują dla siebie pomysłu na biznesowe działania. Ale tak naprawdę to zanim dojdzie do otwarcia sklepu, do tej pierwszej sprzedaży, trzeba będzie konkretnie sobie powiedzieć – mamy do czynienia z bardzo konkretnymi opcjami, które będą w stanie przełożyć się na niesamowicie konkretne patenty, gdzie będziemy mogli rzeczywiście wszystko dobrze zorganizować. Ale to nie jest opcja, którą da się zrobić w jeden dzień.

Przede wszystkim postawić trzeba na badanie rynku, gdzie można mówić o bardzo konkretnych elementach, będących potem czynnikiem predyspozycyjnym do sukcesu albo porażki danego przedsięwzięcia. No umówmy się, nie ma co tutaj liczyć na fakt, że gdy jesteśmy w stanie otworzyć sklep, to ogarniemy wszystko w kilka dni. Po pierwsze wiele determinuje branża, po drugie warunki lokalowe. Po trzecie, trzeba wiedzieć dokładnie w jaki sposób będziemy pozyskiwać klientów – czyli trzeba zająć się też reklamą i marketingiem, aby tych klientów faktycznie przyciągnąć. A jak przyciągniemy klienta, który będzie potem wracał, no to już możemy mówić o pewnym aspekcie sukcesu. Poza tym jeszcze pamiętajmy, że sklep jest dla ludzi, a nie ludzie dla sklepu. Jeśli ktoś tak myśli, że faktycznie klienci są dla biznesu, z reguły ponosi dosyć spektakularne i dosyć dotkliwe porażki.

A tym samym trzeba będzie się zachowywać bardzo ostrożnie ponieważ poziom ryzyka może być naprawdę duży, gdzie będziemy się mogli zorganizować do działania, aby potem faktycznie rozwijać biznes i dodatkowo generować konkretne zyski. Nie czarujmy się, prowadzenie biznesu w takiej formie nie jest może idealnym zajęciem dla każdego, ale trzeba też pamiętać, że biznes to ciągła praca, żeby osiągać lepsze wyniki i go rozwijać. A gdy rozwiniemy, mamy gwarancję, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze, aby faktycznie mówić o efektach i osiągnięciu pewnego sukcesu. Nie ma tak, że każdy sklep jest z góry skazany na porażkę czy sukces, tu trzeba po prostu działać, bo bez działania nie będzie mowy o efektach.