Szwajcaria od wielu lat jest jednym z najbogatszych krajów na świecie. Ciężko zrozumieć jak takie małe państwo leżące w środkowej Europie stworzyło tak doskonałą gospodarkę i renomę. W ciągu kilkudziesięciu lat z biednego kraju targanego wewnętrznymi konfliktami Szwajcaria wyrosła na światową potęgę i kraj ogromnego zaufania.

Jak Szwajcaria stała się potęgą?

Czytając historię Szwajcarii ciężko uwierzyć, że jeszcze pod koniec XIX wieku kraj był pogrążony w chaosie. Przed I wojną światową kraj ogłosił neutralność, Szwajcaria nie mieszała się w konflikt, co pozwoliło na rozwój gospodarki. Jej neutralność budziła zaufanie, dlatego inne kraje deponowały środki w tutejszych bankach. Europa ledwo podniosła się po I wojnie światowej a zaraz przyszła druga. (https://comparic.pl/kurs-franka-notowania-online-comparic/) Szwajcaria znowu pozostała nietknięta i kiedy inne kraje musiały podnosić się z gruzów to Helweci mnożyli swój majątek poprzez produkcję najważniejszych towarów dla ościennych krajów. Państwo przyjmowało imigrantów, którzy stworzyli potężne marki cukiernicze i bankowe. Zaczęto produkować zegarki, chemikalia i urządzenia elektroniczne. Dbano też o stały kurs franka, by utrzymywać konkurencyjność i wysoki eksport.

Bank świata

Kiedy mówimy, że coś jest pewne to używamy powiedzenia, że jest pewne jak w szwajcarskim banku. Szwajcaria już w 1935 roku wprowadziła tajemnicę bankową, która przyciągała klientów z całego świata. Świat targany konfliktami musiał też bezpiecznie zdeponować swoje środki, których pilnowała specjalna policja. W neutralnym i stabilnym kraju zaczęło powstawać wiele banków, które obsługują klientów z całego świata. Wiedzą, że ich pieniądze są nie tylko bezpieczne ale także, że są dobrze ukryte.

Szwajcarski Bank Narodowy dobrze dba o rozwój gospodarki dbając o odpowiedni kurs franka. Przez wiele lat był utrzymywany na sztucznym niskim poziomie, żeby inne kraje chętniej kupowały towary w Szwajcarii. W 2015 roku bank uwolnił kurs franka, co nie wpłynęło negatywnie na gospodarkę, ale za to zatrzęsło życiem kredytobiorców w Polsce.

Comparic