Wiemy już oficjalnie, że Wielka Brytania ostatecznie opuściła Unię Europejską. Sprawia to, że zarówno interesy brytyjskie jak i europejskie będą teraz na bieżąco negocjowane. Wszystko będzie miało odbicie również w kursie walut. Kurs waluty brytyjskiej cały czas się zmienia. W jakim kierunku będzie dalej podążał?

Funt brytyjski spada

Tuż po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kurs funta brytyjskiego notuje kilkugroszową tendencję spadkową. Ekonomiści twierdzą, że jest to w pełni normalne zachowanie, a główne zmiany dopiero nadejdą. Musimy pamiętać, że brexit od strony ekonomicznej zupełnie niczego nie zmienia. Dopiero nachodzące negocjacje mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na kurs funta brytyjskiego. Formalnie Wielka Brytania ma 11 miesięcy na podpisanie nowych umów handlowych z partnerami z Unii Europejskiej. Będzie w nich już uczestniczyć jako kraj spoza Unii.

Nadzieja dla kursu funta brytyjskiego

Wiele osób spodziewa się drastycznego spadku funta brytyjskiego w okresie długofalowym. Trzeba jednak zaznaczyć, że kluczową rolę odegrają tutaj nowe porozumienia handlowe. Jeżeli Wielka Brytania podejdzie do rozmów z przyjacielskim i pozytywnym nastawieniem, to bardzo możliwe, że funt brytyjski nie straci za dużo na wartości. Niestety jednak premier Boris Johnson daje sygnały światu, że jest w stanie nawet przerwać jakiekolwiek negocjacje z Unią Europejską, jeżeli nie uda mu się wynegocjować odpowiednich umów. Miejmy nadzieję, że negocjacje zakończą się pozytywnie i sytuacja na rynku kursu walut będzie stabilna.

Kurs funta a Polacy za granicą

Wszyscy Polacy przebywający obecnie w Wielkiej Brytanii każdego dnia spoglądają na wahania kursu funta brytyjskiego. Również wszyscy Polacy zarabiający w tej walucie znajdują się w niepewności. Dla Polaków dobrą opcją wydaje się osiągnięcie jak najszybszego porozumienia na linii Londyn-Bruksela, co w rezultacie powinno przynieść okres pewnej stabilizacji. Natomiast wielu rodaków z powodu możliwych drastycznych spadków funta, decyduję się na zmianę swojego otoczenia oraz waluty zarobkowej. 

Przy współpracy: Comparic