Jeśli kiedykolwiek ktoś myślał o tym, by inwestować swój kapitał bądź stworzyć nowy biznes, to zapewne poznał obiegową prawdę. Mówi ona o tym, że w inwestycjach, bez względu na ich rodzaj, duży zarobek może oznaczać duże ryzyko. Jeśli chodzi o prowadzenie interesów w Rosji lub z Rosjanami, jest to odbicie rzeczywistych stosunków.

Kierunek wschód 

Rosja to nie tylko potencjalny rynek zbytu, ale również kraj pełen wciąż niezaspokojonych potrzeb wielu ludzi, co oznacza możliwość osiągnięcia bardzo dużych zysków. Nic zatem dziwnego, że rośnie liczba polskich firm zainteresowanych takim kierunkiem robienia interesów. Potencjalne zyski mogą być naprawdę spore, więc warto wiedzieć jak prowadzić interesy w Rosji.

Prowadzenie firmy w Rosji

Zasadnicze kwestie związane z prowadzeniem biznesu w Rosji można podzielić na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich będzie działanie na gruncie rosyjskim, czyli po prostu otworzenie tam własnego przedsiębiorstwa. Prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji nie jest zajęciem łatwym, nawet dla rdzennych obywateli. Przerośnięta biurokracja, częste zmiany przepisów i mniej lub bardziej jawne systemy zależności pomiędzy władzą a biznesem,nie są rzeczą prostą do przyswojenia sobie dla kogoś z zewnątrz. Stąd też zazwyczaj nie jest to rozwiązanie bardzo popularne wśród naszych rodzimych biznesmenów. Jednak ci, którzy się na taki krok zdecydowali, często naprawdę doszli do sporych pieniędzy.

Współpraca z rosyjskimi firmami

Inną drogą jest oczywiście po prostu współpraca biznesowa z istniejącymi rosyjskimi przedsiębiorstwa.W takim podziale partnerzy rosyjscy ponoszą główny ciężar zmagania się z tamtejszym systemem prawnym i politycznym. Trzeba pamiętać, że mimo formalnych wolności demokratycznych, wciąż wiele rzeczy jest zależne od polityków różnego szczebla. Nie tylko zależy od nich kurs rubla czy nadawanie rożnego rodzaju koncesji, jak ma to miejsce w innych krajach, ale często po prostu mieszają oni uczucie państwowej służby z prywatnym charakterem wymaganym w biznesie. 

Czy zatem warto inwestować w Rosji? Biorąc pod uwagę skalę potencjalnych zysków zapewne tak. Niemniej jednak każdy chcący na spróbować swoich sił na tym trudnym rynku, powinien zdawać sobie doskonale sprawę z istniejących zagrożeń i brać pod uwagę nieprzewidywalności tego kraju.